HAKKIMIZDA

2

logo 2

Hakkımızda

Tasavvufu ve tasavvuf mûsıkîsi seven 6 gönül dostunun 2006 yılının ocak ayında bir araya gelmesiyle başlayan yolculuğumuz; tıpkı göle atılan bir cismin ardından genişleyen daireler misali 45 gönül dostundan oluşan bir Tasavvuf Mûsıkîsi Korosuna dönüştü. Peygamber Efendimizin kutlu doğumunu anmak için 6 Mart 2007 tarihinde Mersin İleri İlköğretim Okulu salonunda gerçekleştirdiğimiz ilk konserin ardından ikinci konserimizi Nevşehir Belediyesi’nin daveti üzerine 28 Nisan 2007 tarihinde Nevşehir’de verdik.


Küçük bir halkadan geniş halkalara doğru ilerleyen yolculuğumuzda gönül dostları topluluğumuzu, tasavvuf mûsıkîsinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere yönelik de çalışmalar yapabilmek için, bir dernek çatısı altında bir araya getirmeye karar verdik. Eserleri ve yaşantısıyla insanlara yol gösteren, onlara ışık olan, sevgi, hoşgörü ve tevâzûnun temsilcisi olarak kendi çağını aşan bir İslam Mutasavvıfı olan ve içimizdeki ilahi aşkı alevlendiren Hz. Mevlânâ’nın adını taşıyan Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği’ni Mersin’de 2009’un Mayıs’ında kurduk. Bizler hizmete talip, gönüllü insanlar olarak Hz. Mevlânâ’nın kültürü ve döneminin klasik sanatlarının araştırılması, uygulanması, öğretilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlarına hizmette bir adım daha atmış olduk.


Amaçlarımıza ulaşabilmemiz için Derneğimiz Tasavvuf Mûsıkîsi Konserleri, Sem’a törenleri, Mesnevi Okumaları, kurslar, seminerler, konferanslar ve paneller gibi eğitim faaliyetleri düzenlemekte. Kış aylarında da faaliyete giren ney, ud, hat, teship, minyatür kurslarının yanı sıra;
diğer Türk Mûsıkîsi sazlarının öğretilmesi, Sem’a, ebru, oymacılık,  telkâri, gümüş kabartma, kalem işi, çinicilik, Osmanlıca ve güzel konuşma kurslarının da açılması söz konusudur.


Kısacası toprağa düşen bir tohum misali başlayan, filizlenen ve bir çınar gibi köklenmeye namzet kutlu bir seyahate çıkan bizler, Muhabbetullah’a ulaşmak yolunda rıza-i ilahi doğrultusunda âcizane bir araya gelmiş olan zikrullahla ve âlemlere rahmet olarak gönderilen insanlığın rehberi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’i anmakla ruhlarımızdaki hissiyatı paylaşan gönül mahbublarıyız.

Saygılarımızla 

Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği.

İletişim : 0533 6976706


 

Paylaş>>

2 yorum

    • Sevgili Gönül Dostumuz!
      Bizlerde gördüğünüz her güzellik, sizin gönlünüzün güzelliğinden. Allah, Gönlünüzü ve ömrünüzü her daim iyilikle doldursun ve bize de Sizede kendisine hizmet etme imkanı versin. Görüşmek ümidiyle, hayırlara karşı olunuz ve dualarınızda bizede yer veriniz.

      Saygılarımızla

Yorum Yap ↓