Maraş Mevlevihanesi Ziyareti…

0

Sevgili Gönül Dostlarımız!

20 Ağustos 2017 tarihinde Kahramanmaraş’taydık. Gezimiz boyunca bize eşlik eden Kahramanmaraşlı Araştırmacı Yazar Ali Avgın, Derneğimiz Kurucu Onursal Başkanı Sayın Ahmet COŞAR Beyefendi’ye ve üyelerine Kahramanmaraş Mevlevihanesi’ni anlattı.

Kahramanmaraş Mevlevihanesi’nin tarihini anlatan Ali Avgın, ‘’Amacımız buranın tekrardan aslına uygun bir şekilde ihya edilmesidir. Burası, Kurtuluş Savaşı yıllarında yakılmış, sonra harabeye dönmüş bir dönem köy garajı olarak kullanılmış ve şimdi ise esnaflar tarafından kullanılmakta. Yum Dede türbesinin hali ise içler acısı durumda.’’ dedi.

Derneğimiz Kurucu Onursal Başkanı Sayın Ahmet COŞAR Beyefendi, ‘’Kahramanmaraş’ta Mevlevihane olduğunu yazılı kaynaktan biliyorduk ama yerini bilmiyorduk. Ali Bey sayesinde bugün burayı ziyaret ediyoruz.’’ diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.
‘’Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel yerlerini geziyoruz. Mevlevi olarak da buraya kadar geldik. Kahramanmaraş’ta bir Mevlevihane olduğunu elimizde ki eski kayıtlardan biliyoruz. Dünyadaki happy wheels bütün Mevlevihaneleri gösteren belgeler mevcut, bir harita var. Bu haritada Kahramanmaraş’ta da bir Mevlevihane olduğunu biliyoruz. Ancak, nerede bulunduğu ve hangi durumda olduğu konusunda bir fikrimiz yoktu. Bu gün sağ olsun Ali Bey kardeşimiz buraya getirdi ve bir takım bilgiler verdi, kıymetli çalışmalar yapmış, Allah razı olsun. Tabi, Mevlevihane olduğuna dair en ufak bir işaret kalmamış zaman içerisinde. Üzülüyoruz, acı ama gerçek. Dileriz ki bu konuya tekrar el atarlar. Burası yapılmayacak bir şey değil. Eski haline uygun olarak, yeniden inşa edilip tarihte ki önemli yerini yeniden bize hissettirip yaşatabilir. Burada sema yapılabilir. Hayır hasenat işleri yapılabilir ve bunu yapacak Kahramanmaraş’ta bu gönülde çok güzel insanlar olduğunu biliyorum.’’

Kahramanmaraş yerel medyasının ziyaretimiz ile ilgili yapmış olduğu haberler için linklere tıklayabilirsiniz. Saygılarımızla…

http://www.marasgundem.com/mersin-mevlevileri-maras-mevlevihanesi-icin-geldiler-495g.htm

http://www.haberma.com/mersin-mevlevileri-maras-mevlevihanesi-icin-geldiler-n182416/

 

Paylaş>>

Yorum Yap ↓