744. Şeb-i Arûs Törenimizden…

0

Sevgili Gönül Dostlarımız!

Mevlâna Kültür ve Sanat Derneği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin Hakk’a Vuslatı’nın 744. yıldönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Mevlâna Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosunun konseriyle başlayıp, Hz. Mevlâna’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi BAYRU Hanımefendi’nin ‘Hz. Mevlâna ve Semâ’ konulu konferansıyla devam eden program, Acemâşiran Mevlevî Âyin-i Şerifi’nin icra edildiği Semâ Töreni ile son buldu.

Etkinlikte, Mevlâna Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu tarafından, Genel Sanat Yönetmenliğini Cavit ÖZKELEŞ Beyefendi’nin yaptığı Tasavvuf Mûsıkîsi konseri ile dinleyiciler mest olurken, konserde Nevâ makamında İlâhiler seslendirildi.

Hz. Mevlâna’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi BAYRU Hanımefendi, verdiği konferansta Hz. Mevlâna’nın hayatından, Mevlevîhanelerden, Mevlevîlik’ten ve Semâdan söz etti.

Son olarak, salonu dolduran binlerce Mersinli tarafından Acemâşiran Mevlevî Âyin-i Şerifi’nin icra edildiği Semâ Töreni de ilgiyle ve huşu içerisinde izlendi.

Etkinlik sonunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin KOCAMAZ,Hz. Mevlâna’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi BAYRU Hanımefendi, Mevlâna Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Sayın Ahmet COŞAR Beyefendi  veTasavvuf Mûsıkîsi Koro Şefi Sayın Cavit ÖZKELEŞ Beyefendi’ye çiçek ve plaket hediye etti.

Paylaş>>

Yorum Yap ↓