Hakkımızda

Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği (MEKUSAD), İlâhi Aşk’dan nasiplenmiş, Hz. Mevlânâ’ya gönül veren birkaç dostun, Hak Yolu’nda birleşerek Mayıs 2009’da attığı temellerle oluşan sağlam bir yapının eseridir.

Tasavvuf Musıkîsi Korosu ve Mesnevî Sohbetleri ile başlayan bu Tasavvuf Yolculuğu, zamanla yeni gönül dostlarının katılımıyla bir kar tanesinden bir çığa dönüştü.

Kula hizmet amacı ile kurulan derneğimiz,  Hz. Mevlânâ’nın kültürünü, fikirlerini, eserlerini araştırmak, uygulamak, öğretmek ve gelecek nesillere aktarmak için hizmet vermektedir.

İlâhi Aşk’a ulaşmak ve insanlara Gerçek Aşk’ı anlatmak için derneğimiz Tasavvuf Musıkîsi Konserleri, Sema Törenleri, Mesnevî Okumaları, Seminerler, Konferans ve Paneller gibi etkinlikler düzenleyerek gönül dostlarına ulaşmaktadır. Bununla birlikte Hz. Mevlânâ döneminin önemli sanat faaliyetleri olan Hat, Tezhip, Minyatür Sanatları; Kur’an Arapçası, Kur’an Okuma; Nota, Usûl, Solfej, Ney atölyeleri ve Türk Musıkîsi Sazları eğitimi atölyeleri ile Doğa Yürüyüşü etkinlikleri de yapılmaktadır. Ayrıca ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dernek binamızda Ramazan ayı boyunca her gün, yıl içerisinde ise her Perşembe yemek dağıtımı, belirli günlerde de kıyafet ve eşya dağıtımı yapılmaktadır.

Her yıl düzenlenen ve Hz. Mevlânâ’nın vuslata ermesinin yıl dönümü olan Şeb-i Arûs Töreni ile gönül dostlarına musıkî ziyafeti sunulmakta, Dervişlerin Semâ’sı ile kalpler aşkla dolmaktadır. Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî isimli eserinin, Derneğimiz Onursal Başkanı Sayın Ahmet COŞAR Beyefendi tarafından okunarak şerh edildiği Mesnevî Okumaları etkinliği de her Pazartesi yapılmaktadır.

Etkinliklerimizle ilgili kısa mesaj almak isterseniz “BİLDİRİM” yazıp “0 505 139 69 95” numaralı telefona kısa mesaj gönderebilirsiniz.

 

Barbaros Mah. 2130 Sk. No: 31 Yenişehir / MERSİN

0 533 697 67 06

www.mekusad.org

Etkinlikler

Etkinlikler

MESNEVİ OKUMALARI

Her Pazartesi 20.00

KORO ÇALIŞMALARI

Her Salı 18.30

ATÖLYELER

Derneğimizde çeşitli tarihlerde atölye çalışmaları yapılmaktadır. Atölyelerimiz hakkında daha detaylı bil almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz
0 505 572 33 98

Haberler / Duyurular

Haberler ve Duyurular

30 EYLÜL, HZ. MEVLÂNÂ'NIN DOĞUM GÜNÜ !

Mevlânâ Muhammed Celâleddin Rûm-i Hazretleri'nin bu cihana teşriflerinin 812. Seneyi Devriyesi kutlu olsun...

 STANDIMIZ AÇILDI !

Yenişehir Fuar Merkezi'nde yer alan Hediyelik Eşya ve Yöresel Ürünler Fuarı'ndaki standımız açılmıştır.