Sema

Hz. Mevlânâ’ya Göre Sema

Semâ, Allah’ın “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sualine ruh zerrelerinin, “Evet Rabbimizsiniz” deyişlerinin sesini duymak, kendinden geçmek, Rabb’ine kavuşmaktır.

Şu zerreler, güneşin ışığında sûfiler gibi Sema edip dururlar; fakat hangi nağmeyle, hangi vuruşla, ne biçim bir sazla Sema ederler, kimsecikler bilmez.

Semâ, diri kişilerin canlarına rahat ve huzurdur. Bunu canında can olan bilir.

Semâ, gönüller alan sevgiliye kavuşmak içindir.

Özündeki ay gibi cevheri görmeyen kişiye musıkî ne yapsın, def ne etsin?

Donup buz kesilen, bu musıkînin tesirine kapılmayan, ölüp yok olanlardan da aşağı canın, toprak başına…

Sema’a girdin mi iki dünyadan da dışarı çıkarsın; Sema Âlemi, iki âlemden de dışarıdadır.

Yüzleri Kıbleye dönmüş kişiler bu dünyada da Semâ’dadır, o dünyada da.

Hele halka olup Semâ ederek dönüp duranların ortasında “Kabe” de olursa…

Etkinlikler

Etkinlikler

MESNEVİ OKUMALARI

Her Pazartesi 20.00

KORO ÇALIŞMALARI

Her Salı 18.30

NET AYÖLYESİ

Her Salı 17.30

HÜSN-İ HAT ATÖLYESİ

Bu özel etkinliğimize katılmak isteyenler, 0 533 287 10 10 iletişim numarasına mesaj atabilirler. Etkinlik saati katılımcıların durumuna göre belirlenecektir.

ATÖLYELER

Derneğimizde çeşitli atölye çalışmaları yapılmaktadır. Atölyelerimiz hakkında daha detaylı bil almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Haberler / Duyurular

Haberler ve Duyurular

Pirimiz Hz. Mevlânâ Celaleddini Rumi, 747 yıl önce, 17 Aralık 1273 tarihinde ebedi aleme irtihal etmişlerdir. Şeb-i Arus kutlu olsun!

Derneğimizin Onursal Başkanı Ahmet Coşar Beyefendi, 04.12.2019'da TRT Çukurova Radyosu'nda, "Hz. Mevlânâ ve Mevlevilik" konulu programa katılmıştır. Programın kaydını buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

06.12.2019 tarihinde, Dumlupınar İmam Hatip Lisesi'nin değerli öğretmen ve öğrencileri derneğimizi ziyaret etmişlerdir. Dernek binamız tanıtılarak faaliyetlerimiz hakkında bilgi verilmiştir.

16.12.2019 tarihinde, Zeytinlibahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, "Hz. Mevlânâ'yı Anma" etkinliğine davet edildik. Etkinlikte, Hz. Mevlânâ ve derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgi verilerek Ney Dinletisi gerçekleştirilmiştir.

18.12.2019 tarihinde, Fatma Aliye Anadolu Meslek Lisesi'nin daveti üzerine "Hz. Mevlâna ve Mevlevilik" konulu söyleşi ve Ney Dinletisi gerçekleştirilmiştir.

20.12.2019 tarihinde, Derneğimizin Onursal Başkanı Sn. Ahmet Coşar Beyefendi, Mersin Üniversitesi, İslami İlimler Akademisi'nde "Hz. Mevlâna ve Mevlevilik" konulu konferans ve derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgi vermiştir.

20.12.2019 tarihinde, Mahmut Arslan Anadolu Lisesi'nin daveti üzerine "Hz. Mevlâna ve Mevlevilik" konulu söyleşi ve Ney Dinletisi gerçekleştirilmiştir.